Makedonyada Eğitim Fiyatları

fiyatlari makedonyada egitim

Türk öğrencilerin son yıllarda Makedonya üniversitelerini tercih etmeleri boşuna değil, bu üniversiteler hem sınav şartı aramdan yabancı öğrenci kabul ediyor ve hem de fiyatları çok ucuz. Makedonyada Eğitim fiyatları zannedildiği gibi hiç yüksek değildir, aynı zamanda Makedonya yaşanması en kolay ülkelerin başında gelmektedir. Yaşamsal değeri olan tüm ihtiyaçlara rahatlıkla ulaşabileceğinizi bilmelisiniz. Üniversiteler değişik dillerde eğitim vermektedirler ve fakültelere göre de belli senelerde eğitim alınması öngörülmüştür, yılda 1.000 Euro’dan başlayan fiyatlarla eğitim alabilirsiniz. Ama verilen eğitimleri ile bir bölüme girmek isterseniz o zaman cebinizden yılda çıkacak para 2000 Euro’dan başlamaktadır.

Yurdumuzda herhangi bir üniversitenin bir bölümüne girildiği zaman ödenecek ücretten çok daha ucuz olan Makedonya üniversiteleri Türk öğrenciler için cazibe merkezi olmaya devam edecektir. Makedonyada eğitim fiyatları el yakmayacak seviyelerdedir, hayat kolaydır ve her şey çok ucuzdur. Üniversiteler öğrenciler için yurtlar hazırlamıştır ama bu yurtlarda kalmak istemezseniz bir iki arkadaşınız ile birlikte aylık kirası 150 veya 250 euro arasında değişen evleri de tutabilirsiniz. Okulunuza ulaşmak hiçbir zaman sıkıntı yaratmayacaktır çünkü ulaşım için dolmuşlar, otobüsler ve taksiler her zaman ayağınızın altında olacaktır ve ücretleri de çok uygundur.

Avrupa standartlarında verilen eğitimlerin bu denli cazip fiyatlar eşliğinde sunulması Makedonya üniversitelerinin tercih sebeplerinin başında gelmektedir, bir başka ülkede bu ücretlendirmeler ile yüksek öğrenim görebilmenize imkan yoktur. Makedonyada eğitim fiyatları ailelerin bütçelerini üzmeyecek düzeylerdedir, eğitimler tıp fakültesinde 6 yıl, diş hekimliği fakültesinde 5 yıl ve diğer bölümlerde ise 3 ile 4 yıl arasında değişmektedir. Bu kadar yıl için vereceğiniz ücretleri Türkiye’deki bir üniversite için mümkün değil yettiremezsiniz. Bize çok yakın olan Makedonya, üniversitelerinin kalitesi ile de göz doldurmaktadır.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş