Fon Üniversitesi Puanları

puanlari fon universitesi

 

Türk gençlerine çok uzak gelen üniversiteye sınavsız puansız girme hakkı Makedon üniversitelerinde var. Üsküp’te 2003 yılında kurulan ve o yıldan bu yana toplam 6 fakültesi ile hizmet veren Fon Üniversitesi puanları olmayan üniversitedir. Yani sadece lise ve dengi okul diplomanızın olması bu okula girip yüksek tahsilinizi yapabilmeniz için yeterli bir unsurdur. Yurt dışı eğitim dendiği zaman aklınıza hemen gelen ücret meselesine gelince bu okulda okumanın bedeli Türk üniversitelerinde okumaktan çok daha ucuzdur. Hem yurt dışında eğitim göreceksiniz, hem sınav olmayacak ve hem de kendi ülkenizden çok daha uygun fiyatlarla bu işi halledeceksiniz, inanılmaz gibi görünen bu fırsat ayağınıza kadar geldi işte. Türkiye’ye olan manevi yakınlığının yanı sıra tarihin derinliklerinden gelen bağlarla da bir arada olduğumuz Makedon toplumu ile kardeşlik ilişkileri içindeyiz. İnsanlarının sıcak kanlılığı, güler yüzlü oluşlarının yanında genellikle konuşabilmeleri ise siz gençler için çok büyük bir kolaylık.

Üsküp çok modern olma yolunda emin adımlarla yürüyen Avrupa çapında bir kent, Büyük İskender’in torunlarının yaşadığı ülke olan Makedonya her açıdan çok seveceğiniz bir ülke, Vardar nehrinin süslediği bu güzel şehre çabuk alışacak ve yaşamanın kolaylığı sizi cezp edecektir. Fon Üniveristesi puanları yoktur, istediğiniz fakülteye lise diplomanız ile gidip kayıt olabilirsiniz, eğitimler İngilizce, ve Arnavutçadır, dışındaki bir fakülteyi seçerseniz 1 yıl hazırlık sınıfında okuyarak dilinizi geliştirmeniz ve dersleri anlayabilecek kıvama gelmeniz gerekecektir. Bölüm harçları senelik 2.000 euro’dan başlamaktadır, yurtlarda kalabilir veya arkadaşlarınız ile birlik olup ev kiralayarak konaklama sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz, burada her şey çok ucuzdur, sizi zorlamaz.

Derslerden arta kalan zamanınızı okul kampusunda öğrencilerin çeşitli aktiviteleri için ayrılmış olan bölümlerde geçirebilirsiniz. Sosyal anlamda sıkılmayacağınız ve zamanınızı değerlendireceğiniz her türlü imkan sizler için düşünülmüş. Fon Üniversitesi puanları olmayan bir üniversitedir, Bologna kriterleri doğrultusunda YÖK tarafından da tanınan bir üniversitedir. Okumaya başladığınızda ne kadar doğru bir karar vermiş olduğunuzu anlayacaksınız.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş