Makedonya Hakkında Bilgi

hakkinda bilgi makedonya

Kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan doğuda da Bulgaristan’a komşu olan Makedonya 1991′de bağımsızlığını ilan etmiştir. Başkenti Üsküp’tür. Resmi dilin Makedonca olduğu ülkede ve Arnavutça da bölgesel resmi dil olarak kabul görmüştür. Ülkenin nüfusu 2.058.539 olup nüfusun % 5′ini Türkler %25′ini Arnavutlar %65′ini Makedonlar kalan %5′i de diğer unsurlar (Sırp, Çingene) oluşturmaktadır. %30′u Müslüman olan ülkede, %67 Hıristiyan % 3 de diğer dinlere mensup insanlar yaşamaktadır.

Akdeniz ikliminden karasal iklime geçişin özelliklerini taşıyan Makedonya ikliminin yazları sıcak ve kurak ve kışın ise soğuk ve kar yağışlıdır. Örneğin yazın Demir Kapı şehrinde sıcaklık 40 dereceye ulaşır.

Makedonya’nın kısa tarihi

Makedonya tarihte birçok devlet ve imparatorluğun sınırları içinde olmuştur. Bunlar içinde Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans) ve Osmanlı İmparatorluğu’nu sayabiliriz. 600 yıla yakın süre Osmanlı egemenliğinde kalan bölge, 1912-13 Balkan Savaşı neticesinde Türk hâkimiyetinden çıkmış ve Bulgaristan, Yunanistan ve Sırbistan arasında pay edilmiştir. Daha sonra otomatikman Yugoslavya sınırları içinde kalan Makedonya topraklarında, Yugoslavya’yı meydana getiren unsurlardan biri olan Makedonya Cumhuriyeti kuruldu. Makedonya Cumhuriyeti, Yugoslavya’nın parçalanması üzerine kurulan Yeni Yugoslavya´dan 1991´de yapılan referandum ile ayrıldı ve bağımsız bir devlet haline geldi.

Makedonya Ekonomisi

2009′da Dünya Bankası tarafından ekonomik anlamda en iyi düzelme gösteren 178 ülke içinde 4. Olarak seçilen Makedonya elbette nüfusu az küçük bir ülke olmanın avantajlarını kullanmaktadır. Tarihte Osmanlı’nın Balkanlardaki ekonomik üssü olan Makedonya, 1913′ten sonra her anlamda duraklama dönemine girmiş, bağımsızlığını ilan ettiği 1991′den beri de yaptığı uluslar arası ticari anlaşmalarla ticaret, üretim ve turizmi canlandırarak hızla ilerlemektedir. Nüfusu gibi (2.000.000) küçük bir ekonomiye sahip ülkenin küçük ve orta çaplı tekstil işletmeleri, ticaret ve turizm, küçükbaş hayvan besiciliği ve şarap üretimi öne çıkan sektörlerdir. Ülkedeki yabancı yatırımlar içinde 75 milyon Euro ile Türk yatırımları ikinci sırada yer almaktadır, 1999′dan beri Türkiye ile Makedonya’nın serbest ticaret anlaşması vardır.

Makedonya Vize Rejimi

Türk vatandaşları için Makedonya’nın turistik vize uygulaması yoktur, ancak öğrenci olarak gideceklerin Ankara ve İstanbul’daki Makedonya Konsolosluklarından Cumartesi ve Pazar günleri dışında her gün saat 10.30 ile 12.30 arasında vize başvurusu yapması gerekir.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş