Makedonya Tetova Devlet Üniversitesi

tetova universitesi makedonya

Önemli bir üniversite olan makedonya tetova devlet üniversitesi adından da anlaşılacağı üzere Makedonya ülkesinde kurulmuş olan ve aynı zamanda da bir devlet üniversitesi olan önemli bir eğitim kurumudur. Günümüzde ülkemizde birçok öğrenci yurtdışında eğitim almak ve kariyerini burada başlatmak için yurtdışını tercih ederler. Bu ülkelerin başında gelen Makedonya ülkesi de son derece özel ve kaliteli eğitim veren üniversitelere sahiptir. Sizler de Makedonya ülkesinde giderek burada eğitim alabilir ve geleceğinize yönelik olarak önemli adımlar atabilirsiniz. Bu üniversiteler arasında yer alan tetova devlet üniversitesi Makedonya ülkesinin Üsküp ve Manastır şehirlerinden sonra gelen üçüncü büyük şehri Kalkandelen şehrinde kurulmuş olup kuruluş yılı ise tam tarih olarak 17 Aralık 1994 yılıdır. Üniversiteyi bitirdikten sonra alacağınız diploma tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olduğu gibi aynı zamanda da ülkemizde de geçerli olan ve tanınan bir diplomadır. Üniversitenin an kampüsü olarak bilinen ve en eski binası olan büyük bina kurulan şehir Kalkandelen şehrinde yer alırken diğer binaların ve bölümlerin başkent Üsküp şehrinde olduğu bilinir.

 

Son derece kaliteli bir eğitim veren makedonya tetova devlet üniversitesi bünyesinde günümüzde yaklaşık olarak 12.000 kişi civarında öğrenci eğitim almakta ve meslekleri için gerekli olan temel bilgi ve becerileri almaktadırlar. Bu önemli devlet üniversitesi bünyesinde toplamda 11 adet fakülte bulunur ve bu fakültelerin yanı sıra 1 enstitü vardır. Ayrıca sağlık alanında da neredeyse tüm kurumları destekleyen ve onlarla işbirliği yapan 2 enstitü daha bu devlet üniversitesi içindedir. Üniversite hem mesleki alanda hem de teknik bilgi anlamında Avrupa ülkelerinin ve eğitim sistemlerini yakından bilmiş olduğu Bologna reformlarını oldukça sıkı bir şekilde takip eder ve reformların uygulanması için belki de en çok çabayı gösteren devlet üniversitelerinin başında gelir.

 

Sadece Bologna reformları değil, makedonya tetova devlet üniversitesi aynı zamanda ikili değişim programlarını uygular ve uyumluluk çalışmaları yaparak öğrenciler için de her zaman en kaliteli hizmeti sunar. Üniversite her yıl birçok alanda ve bölümlerde çeşitli mesleki ve bilimsel araştırmalar yapar ve bunları her zaman yayınlayarak öğrencilerine de önemli bir prestij kazandırır.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş