Makedonyada Üniversite Puanları

puanlari makedonyada universite

 

Ülkemizde öğrencilerimizin birçoğu liseden sonra dershanelere gitmekte veya özellikle lise döneminde de dershanelere giderek üniversite eğitimleri için hazırlık yapmaktadır. Aslında işin ilginç olan tarafı birçok öğrenci üniversite eğitimi için değil üniversite eğitimi alabilmek için gerekli olan puanı almak için yorulmaktadır. Çünkü bildiğiniz gibi ülkemizdeki sisteme göre hangi bölüm olursa olsun o bölüme girebilmek ve gerekli olan puanı almak için çalışmak gerekir ve bir puan yakalamak gerekir. Bu nedenle artık yurtdışında olan eğitime talep artmakta ve birçok öğrenci ucuz maliyetleri nedeniyle yurtdışını tercih etmektedir. Bu ülkelerin başında ise bilindiği gibi Makedonya ülkesi gelmekte ve uygun fiyatları ile öğrencilere üniversite eğitimi sunmaktadır. Makedonyada Üniversite Puanları olmayan ve sizden giriş esnasında bir puan talep etmeyen üniversitelerin başında gelir. Yukarıda okumuş olduğunuz yazının gerçekliği konusunda hiçbir şüpheniz olmasın. Çünkü Makedonya ülkesi eğitim sistemi nedeniyle üniversite girişlerinde yabancı uyruklu olan öğrencilerden hiçbir şekilde bir puan talep etmez ve girmek istediğiniz bölümle ilgili olarak bir puan uygulaması yapmaz.

 

Bu son derece avantajlı olan durumun ardından birçok öğrencinin tercihi olmayı başarmış olan Makedonya ülkesine ulaşım ve orada eğitim alabilmek artık çok daha cazip bir hale gelmiştir. Çünkü Makedonyada Üniversite Puanları uygulamayan ve hukuk bölümü dâhil her fakültesi veya bölümü için sadece diplomanız ile giriş yapabileceğiniz bir üniversite özelliğini taşır. Burada diplomadan anlatılmak istenilen ise liseden mezun olduğunuz zaman alış olduğunuz diplomadır. Sadece bir lise diploması ile sınava bile girmeniz gerek kalmadan Makedonya ülkesine gelebilir ve ülkenin en özel devlet üniversitelerinden olan tetova devlet üniversitesinde dilediğiniz bölümde mesleki eğitiminizi alabilirsiniz.

 

Makedonyada Üniversite Puanları ile girebileceğiniz bir bölüm maalesef yoktur. Yani puan uygulaması olmadığı için ülkemizde liseden sonra bir sınava girme zorunluluğunuz asla yoktur. Liseden alacağınız diploma veya mezuniyet belgeniz ile Makedonya üniversiteleri Türkiye temsilciliği yapan firma RİMENA YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI’ na gidiyor ve dilediğiniz bölüme kayıt olarak üniversite eğitimi alabiliyorsunuz.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş